Site Rengi

Otomasyon Sistemi Neden Gerekli

24.10.2019
Otomasyon Sistemi Neden Gerekli

Gelişen teknolojiler ve üretim metodları ile birlikte sosyolojik olarakta insanın gelişimi de oldukça fazla etkinleşmiş bulunmaktadır. Sanayi Devrimi öncesi dönemlere baktığımızda tarım toplumu yaşam tarzı incelendiğinde çalışma ve üretme odaklı bir hayat standartı söz konusudur. Bireyler hayatlarının devamlılığı için üretmek ve ürettiğini tüketmek gibi bir döngü ile yaşamlarını sürmekteydiler.

Sanayi Devrimi ile birlikte kişisel tüketimden ziyade üretimin amacı pazar oluşturmak ve oluşturulan pazarları besleyecek ürünleri oluşturmaya dönüşmüştür. İhtiyacın fazlasını üretmek ve pazarlar oluşturmak söz konusu olunca ihtiyacın dışı kullanımında bilinçli olarak artırılmaya başlanmıştı. Üretimin artması ve makineleşme ile birlikte üretim bandları her geçen sürede sürekli olarak güncellenerek gelişim gösterdi.

Sanayi Devrimi sonrası makineleşme ve otomasyon sistemleri

Günümüzde gelişen teknoloji ve üretimin sürekli olarak artması nedeniyle üretim bandları adeta zamana karşı yarışır duruma geldi. Önceleri insan gücünün ana özne olduğu üretim alanlarında zamanın doğru kullanılması, maksimum verimlik, hata oranının azalması, sürdürülebilir kalite, ağır iş gücü gibi ihtiyaçlardan dolayı otomatik ve sistemli çalışan otomasyon sistemleri tercih edilir oldu. Son zamanlarda sık ihtiyaç duyulması bizlere Otomasyon Sistemi Neden Gerekli sorusunu ortaya çıkarmaktadır.

Otomasyon Sistemleri Neden Gerekli

Otomasyon Sistemi Neden Gerekli sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Bu cevapların bir kısmı teknik olarak açıklanabileceği gibi önemli bir kısmı sosyolojiktir. Endüstri 4.0 etkileriyle birlikte bireylerin iş hayatında olan değişim ve üretimde makineleşme süreçleri sıkça ele alınmıştı. Bu incelemeler bizlere göstermektedir ki; üretimde insan gücü yerine otomasyonun öne çıkması zaman ve üretim açısından faydalar sağlamasının yanısıra iş güvenliği açısından büyük kazanımlar sağlamaktadır. İş Gücünden tasarrufun sağlanması ve zaman planlaması gibi öne çıkan gereklilikleri olan otomasyon sistemleri ile ilgili olarak yapılan araştırmalar göstermektedir ki sistemli mekanizmalarla idare edilen makinaların kullanıldığı üretim tesislerinde iş kazaları ve ölüm oranlarının azaldığı görülmüştür. Aşağıda ki listede otomasyon sistemleri ile ilgili bazı faydalar sıralanmıştır.

Otomasyon Sistemi Neden Gerekli

  • İş gücünden Tasarruf
  • Zaman yönetimi ile doğru üretim planlaması
  • İş güvenliği açısından riskleri azaltma
  • Sürdürülebilir kalite çizgisi
  • Enerji tasarrufu
  • Verimlilik planlaması
  • Risk Analizleri
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.