Site Rengi

Otomasyon Sistemi Nedir?

24.10.2019
Otomasyon Sistemi Nedir?

Otomasyon Sistemi Nedir?

Sanayi devrimi sonrasında yaşanan arz ve talep dengesinde olan artış günümüze kadar süregelen ve sürekli gelişen bir endüstriyi inşaa edilmesine neden oldu. Gelişen teknoloji ile en büyük iş gücü ve üretim metası olarak görülen insan gücünün bile yetersiz kalmasına neden oldu. Tüm bu gelişmeler ışığında üretim bandının hiç durmaması ve mikronluk işlemlerin hatasız olarak sürekli yapılması otomasyon sistemi ihtiyacının doğmasına neden oldu.

Otomasyon Sistemi Nedir?

İnsan kaynaklı iş gücünü azaltarak daha işlevsel kullanmak ve üretime dair işlerin makine ve ekipmanları tarafından yapılmasını organize etmek için üretilmiş imalat sistemlerinin tümüne Otomasyon Sistemi adı verilir.

Üretim endüstrisinde iş gücünde Otomasyon sisteminin toplam iş hacmindeki oranı o sistemin düzeyini gösterir. Otomasyon kullanımı da çeşitlere ayrılmaktadır. Örneğin, iş gücü olarak insanın yoğun olduğu sitemlere “yarı otomasyon sistemler“, makine gücünün insan gücüne oranla yoğun olduğu organizasyonlara ise “tam otomasyon sistemi” denilmektedir. Otomasyon sistemleri tek bir kontrol mekanizması ile değil, Bir çok kontrol sisteminin birlikte çalışmasıyla yapılabilir.

Otomasyon Ne Demek? – Otomasyonun Kelime Anlamı Nedir?

Fransız kökenli Otomasyonun kelimesi, kendi kendine yeten anlamına gelerek İngilizce sözlüklerde “Automation” olarak geçmektedir. Otomasyon bilim ve sanayi endüstrisinde veya yönetişim alanlarındaki işlerin insan gücü yerine, otomatik bir sistemle ekipman ve makinalarla yapılması diye de açıklanabilir..

Otomasyon Sistemi

Otomasyon Sistemi Nedir sorusunun cevabı sadece tek bir tanımla açıklamak pek mümkün değildir. Bu sistemler, birden çok ekipman ve parçanın bir arada çalışması ile oluşuyor. Otomasyon sistemlerinin en basit aletlerle olduğu gibi en karmaşık mekanizmalarda da olması mümkündür

Otomasyon sistemleri günümüzde üretim bandlarının en çok ihtiyaç duyulan konusu olmakla beraber bu ihtiyacın karşılanması için de firmalara özel çeşitli çözüm önerileri gerekmektedir. Sektörde 15 yıllık tecrübemiz ile birlikte Emre Otomasyon olarak sizlere özveri ile hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Otomasyon sisteminin sorunsuz işlevi için en önemli kısmı uyumlu ekipmanlarız problemsiz çalışma prensibidir. İlgili sistemlerin sorunsuz çalışabilmesi doğru malzeme kullanımı ile ilgidir. Doğru malzeme seçimi için uzman kadromuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.